Zamki samochodowe

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w samochodzie, wymaga od okresowych kontroli.

Zamek samochodowy

Zamek samochodowy

Podstawowe części zamka do wkładka oraz mechanizm regulujący. Jeśli choćby jeden z tych elementów nie będzie działał poprawnie, samochodu nie da się otworzyć. Wystarczą dwa przeglądy w roku, a szczególną uwagę zamkowi należy poświęcić w okresie zimowym, kiedy to pojawia się ryzyko zamarznięcia. Konserwacja wkładek zamków jest banalnie prosta – wstrzykuje się po prostu do wkładki specjalny preparat, co zapewnia smarowanie całego mechanizmu. Kolejną czynnością jest sprawdzenie, czy zawiasy drzwi nie są poluzowane, bo to również wpływa na trudności w zamykaniu i otwieraniu samochodu. Kontroli poddaje się też cięgła i linkę stalową, za pomocą której otwiera się wlew paliwa, pokrywę silnika, klapę bagażnika.

Zimą zawodzić mogą nie tylko zwykłe zamki, ale również zamki centralne. W rzeczywistości zamki centralne są jeszcze bardziej podatne na awarie, bo do ich obsługi nie używa się kluczyków. W takim zamku gromadzi się więc bardzo dużo zanieczyszczeń, nierzadko pojawia się też rdza, przez którą dochodzi do uszkodzeń siłownika zamka centralnego.

A kiedy rdza opanowuje zamek, ten nie reaguje już na polecenia pilota, trudności są także przy otwieraniu drzwi kluczykiem. Takim wypadkom można zapobiegać, wystarczy tylko kilka razy w roku otworzyć drzwi kluczykiem, a nie pilotem, a co jakiś czas należy zaaplikować do zamka specjalny smar. Sprawność zamka można też sprawdzić dokładnie oglądając mechanizm, na przykład stan osłony pomiędzy drzwiami a słupkiem. O stanie zamka decyduje też codzienne użytkowanie samochodu. Jeśli kierowca ma zwyczaj trzaskania drzwiami, te w końcu się obluzują, o doprowadzi do zniszczenia sprężynek i prowadnic zamka.

Mechanizm ten można wyregulować, ale nie warto z takimi poprawkami zwlekać do ostatniej chwili. Oczywiście za uszkodzenia zamka nie odpowiada wyłącznie kierowca, bo system zamykania drzwi może zostać uszkodzony na przykład wskutek próby włamania się do samochodu. Jeśli oprócz zamka zostanie też uszkodzona stacyjka, wymiana wszystkiego będzie kosztować nawet dwa tysiące złotych.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Druga generacja najmniejszego modelu Mercedesa znacząco przewyższa swojego poprzednika, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa jazdy i standardu wykończenia kabiny.

Druga generacja zadebiutowała na rynku w 2004 roku. Do wyboru była wersja trzy- oraz pięciodrzwiowa. Ta pierwsza pod względem gabarytów była taka sama jak wersja pięciodrzwiowa, ale miała inną stylizację, dłuższe drzwi przednie i fotele… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii motoryzacyjne, porady motoryzacyjne, samochody używane i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *