VW Jetta II

Historia Jetty pokazuje, że ogrom pracy włożonej w dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach nowej koncepcji samochodu oraz nieoszczędzanie na środkach finansowych w rozwój marki zawsze się prędzej czy później opłaci. Potwierdzeniem tej tezy może być chociażby sytuacja w 2007 roku, kiedy to amerykański oddział Volkswagena postanowił poszukać samochodu swojej produkcji z największym przebiegiem. Autem tym okazała się Jetta, rok produkcji 1986 rok, z wysokoprężnym silnikiem o pojemności 1,6 litra. Przez 21 lat jazdy Jetta zdołała pokonać 900 tysięcy km. Tak imponujący wynik przełożył się na to, co w branży motoryzacyjnej jest niezwykle ważne – zaufanie klientów do marki. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że owo zaufanie przekłada się bezpośrednio na wysokość sprzedaży danej marki.

Jetta drugiej generacji była samochodem o niemal doskonałej konstrukcji, a precyzja wykonania gwarantowała wysoki poziom bezpieczeństwa dla kierowcy i jego pasażerów. Szczyt świetności Jetty przypada na lata 80-te ubiegłego wieku i właśnie w tym okresie amerykańska organizacja oceniająca poziom bezpieczeństwa samochodów zakwalifikowała Jettę do ścisłej czołówki najbezpieczniejszych aut w klasie czterodrzwiowych sedanów. Samochodem, który pokonał Jettę w tej konkurencji był inny produkt Volkswagena – Golf A2.

Nowa generacja Jetty, która zjeżdżała z taśm produkcyjnych w latach 1984-1992, była pod względem technologicznym jeszcze lepsza od swojej poprzedniczki. Taki sam pozostał właściwie tylko układ zawieszenia przedniego i tylniego oraz część jednostek napędowych. Nowa Jetta była większa (mogło nią jeździć pięć, a nie tylko cztery osoby) i wygodniejsza, bogatsze okazało się także wyposażenie wnętrza samochodu, choć dotyczyło to głównie Jetty przeznaczonej na rynek amerykański. Pojemny był też bagażnik, o pojemności 470 litrów. Współczynnik oporu powietrza wynosił 0,36, co w tamtych czasach było bardzo przyzwoitym parametrem. Jetta cieszyła się dobrą opinią wśród klientów i recenzentów, a Amerykanie uważali nawet Jettę za tańszy zamiennik dla Audi i BMW.

W Europie Volkswagen Jetta kojarzy się kierowcą z najlepszymi osiągnięciami tego koncernu. Jetta była samochodem niezawodnym, nie była kosztowna w eksploatacji i doskonale się sprawdzała jako auto rodzinne. Niestety, dzisiaj trudno znaleźć Jettę A2 w dobrym stanie, jeśli jednak uda się komuś ją kupić, z pewnością nie będzie żałował.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii motoryzacyjne, porady motoryzacyjne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „VW Jetta II

  1. Pingback: VW Passat B2 | Samochody używane - o autach używanych, opinie, porady, testy

  2. Pingback: VW Passat B4 | Samochody używane - o autach używanych, opinie, porady, testy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *