Volvo 960

Pod koniec lat 90-tych najnowsze modele Volvo zaskoczyły wielbicieli tej marki. Charakterystyczna dla szwedzkich samochodów kanciasta sylwetka została zastąpiona harmonijnymi, opływowymi liniami, doskonale znanymi z aut produkcji niemieckiej, japońskiej czy francuskiej. Na tle tych idących z duchem czasu modeli wyróżniało się Volvo 960, o prawdziwie kanciastym nadwoziu.

Volvo 960 zadebiutowało na rynku w 1990 roku. Był to czas kryzysu w motoryzacji, dlatego nowemu projektowi samochodu poświęcono wyjątkowo dużo uwagi. Każdy ruch inżynierów był kontrolowany przez księgowych koncernu, bowiem auto musiało być efektowne, ale stworzone jak najmniejszym kosztem. I tak się stało, bo do tej pory Volvo 960 jest najtaniej zaprojektowanym samochodem tej marki. Model 960 zastąpił tym samym produkowane w latach 80-tych Volvo 740.

Volvo 960 pozostało wierne tradycyjnym założeniom firmy. Wielkie nadwozie, duża moc, nowoczesna technologia i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, znane z poprzednich modeli, pojawiły się i w Volvo 960. Nowym klientom do gustu najbardziej przypadła właśnie ta kontynuacja stylistyczna, która od razu wskazywała, z jakiego kraju pochodzi to auto. W 1993 roku 960-tkę trochę odmłodzono, łagodząc nieznacznie ostre linie nadwozia, ale duch szwedzkiej motoryzacji wciąż był doskonale widoczny, czego nie da się już powiedzieć o najnowszych pozycjach Volvo.

960-tka jest długa na prawie pięć metrów. Rozstaw osi liczy 277 cm, co pozwoliło zaprojektować bardzo obszerną kabinę dla pasażerów i dołożyć do tego sporych rozmiarów bagażnik. Lifting nadwozia w 1993 roku nie był jednym. Ożywiono też wnętrze samochodu i jeszcze bardziej poprawiono komfort jazdy. W Volvo 960 znalazł się bardzo sprawny układ kierowniczy, zawieszenie Multilink II, poduszki powietrzne, automatyczna klimatyzacja, system SIPS, skórzana tapicerka.

O doskonałości tego samochodu świadczą też montowane pod maską silniki. Benzynowe jednostki – 2.5 l 170 KM oraz 2.9 l 204 KM – są w stanie przetrwać bez większego uszczerbku dystanse 400-500 tysięcy kilometrów, przez co Volvo 960 uchodzi za auto wręcz niezniszczalne. Kierowcy 960-tki chwalili swój samochód za bezawaryjność, którego do warsztatu trzeba było zawozić tylko wtedy, gdy przychodził czas na naturalną wymianę części zamiennych. Jedynym minusem Volvo 960 wydaje się tylko apetyt na paliwo, co jednak przy takiej masie i silniku nie powinno być zaskoczeniem.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii motoryzacyjne, używane japońskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *