Renault Safrane

Renault Safrane swoją wielkością przypomina dobre, niemieckie limuzyny w typie Audi A6 albo BMW 5. Jednak francuska limuzyna ma sporą przewagę cenową – kosztuje mniej więcej tyle, ile kompaktowe samochody produkowane przez Volkswagena.Produkowane w Korei Renault Safrane spotkało się z ciepłym przyjęciem na rynku dalekowschodnim i amerykańskim, jednak w Europie nie udało mu się zachwycić klientów, bo francuski koncern wciąż kojarzy się bardziej z tańszymi, masowo produkowanymi samochodami. Safrane zastąpiło produkowane w latach 80-tych i 90-tych Renault 25, czyli najbardziej luksusowy samochód tej marki. Gdy konkurencja dawała się już mocno we znaki, zdecydowano się na zastępcę, który miał od tej pory rywalizować o zamożniejszych klientów poszukujących markowej limuzyny.

Renault Safrane pojawił się na rynku w 1992 roku. Długi na 4,7 metra liftback był zaskoczeniem chociażby właśnie ze względu na rodzaj nadwozia – w tej klasie stawia się raczej na sedany. Safrane wyglądał na samochód porządny i elegancki, ale całkowicie pozbawiony dynamiki. Silnik do Safrane powstał we współpracy z PSA i Volvo, co miało zagwarantować doskonałą jakość napędu oraz jego żywotność. Cztery lata później Safrane przeszło udaną modernizację, co szczególnie dobrze odbiło się na urodzie samochodu. W środku zrezygnowano z części wyposażenia, które okazało się mało przydatne, za to niepotrzebnie podnosiło końcową cenę auta. Jeśli chodzi o silniki, to od tej pory montowano jednostki benzynowe o pojemności 2.0 i 2.5 litra (Volvo) oraz V6 3.0 l pożyczone od PSA. Zrezygnowano za to z wersji z napędem na cztery koła – Safrane z silnikiem 3.0 l V6 o mocy 265 KM potrafiło rozpędzić się do setki w siedem sekund, a maksymalna prędkość wynosiła aż 250-260 km/h.

Renault Safrane jest samochodem z przestronnym wnętrzem, bogatym wyposażeniem i bardzo wygodnymi fotelami, gwarantującym spokojną i komfortową jazdę. Deska rozdzielcza jest prosta w obsłudze, a dzięki 80-litrowemu zbiornikowi paliwa na jednym tankowaniu można przejechać ponad tysiąc kilometrów.

Safrane nie jest też autem kłopotliwym w eksploatacji. W rozsądnej cenie otrzymuje się wysoką jakość, a samochód nie wymaga częstych napraw i wymiany części. Najwięcej uwagi w przypadku Safrane poświęca się układowi wydechowemu i jezdnemu, po czasie może też zawodzić elektronika. W Polce Safrane spotyka się bardzo rzadko, ale dzięki temu można je kupić za relatywnie niską cenę.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii porady motoryzacyjne, samochody francuskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *