Mity o niemieckiej motoryzacji

O niemieckich samochodach mówi się zwykle, że jest jeśli nie najlepsza, to na pewno bije sporą część rynku motoryzacyjnego na głowę. Prawda czy fałsz? Czy rzeczywiście wystarczy kupić jakiekolwiek niemieckie auto, by mieć gwarancję wysokiej jakości i niezawodności?

Polskie uznanie do zdobyczy niemieckiej motoryzacji bierze się najpewniej z zamierzchłych czasów, kiedy to na polskich drogach królowały fiaty, syrenki, zastawy czy skody. Nie były to samochody marzeń, choć najwięcej winy leżało chyba po stronie polskich fabryk, które te samochody składały. O ile inżynierom nie można było niczego zarzucić, o tyle jakość pracy na liniach produkcyjnych była daleka od doskonałości. Efektem były właśnie takie samochody, które notorycznie się psuły, często ledwie po zjechaniu z taśmy fabrycznej. W warsztatach samochodowych wcale nie było lepiej. Nie dość, że na naprawę samochodu czekało się tygodniami, to jeszcze mechanicy znali się na swojej pracy raczej średnio, a przy tym narzędzia wykorzystywane do napraw w niczym nie przypominały profesjonalnego sprzętu. Nic dziwnego zatem, że przeważająca większość samochodów w tamtych czasach jeździła jak jeździła.

Pojawiały się jednak w tym czasie również samochody zza zachodniej granicy. Były to głównie samochody niemieckie, które produkowano zgodnie z normami, a ich serwis był prawdziwym serwisem, a nie lipnym przeglądem dla samej pieczątki w dokumentach. Niemieckie samochody z importu w porównaniu z dorobkiem polskiej motoryzacji były bezkonkurencyjne. Nie psuły się i wyglądały imponująco, automatycznie więc uznano, że niemiecka myśl motoryzacyjna jest ponad wszystkim.

Problem w tym, że za zachodnią granicą nie były tylko Niemcy, ale również inne kraje, w których produkowano wysokiej jakości samochody. Jednak wydawały się one dla wielu Polaków albo niedostępne ze względu na bardzo wysoką cenę, albo – jak w przypadku włoskich Fiatów, które kojarzono z polskimi maluchami – traktowano je jako auta gorszej kategorii. I do dzisiaj to niemieckie auta, ze względu na swoją legendarną niezawodność i perfekcję, wciąż wydają się najlepszym wyborem, chociaż na rynku do wyboru mamy szeroką gamę aut z całego świata.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii motoryzacyjne, samochody używane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Mity o niemieckiej motoryzacji

  1. Pingback: Bezawaryjny włoski samochód | Samochody używane - o autach używanych, opinie, porady, testy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *