Jak dbać o głowice samochodowe

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym mrozie. Nawet wjechanie mocno rozgrzanym silnikiem w głęboką kałużę może się zakończyć awarią, bo głowica nie poradzi sobie z taką szybką zmianą temperatury. Głowice pękają także dlatego, że kierowcy po prostu nie przywiązują do tych elementów należytej uwagi i nieumiejętnie je eksploatują. Do przegrzania głowicy może dojść wskutek niedostatecznej ilości płynu chłodniczego albo podczas jazdy na zbyt niskich przełożeniach. Dobra wiadomość jest taka, że uszkodzone głowice da się niemal zawsze naprawić. W głowicach aluminiowych istotny jest stan tak zwanego płaszcza wodnego. Do głowicy wpuszcza się wodę pod ciśnieniem, o temperaturze około 80 stopni C. W ten sposób widać, czy zewnętrzna warstwa głowicy jest szczelna. Jeśli nie jest, trzeba pospawać pęknięcia i jeszcze raz sprawdzić szczelność głowicy.
silniczekUszkodzenia zewnętrzne są najmniej kłopotliwe, a ich naprawa nie kosztuje tak dużo, jak w przypadku uszkodzeń wewnętrznych. Te z kolei są trudne do usunięcia, chociażby dlatego, że trudno je wykryć. O usterkach wewnętrznych świadczą czynniki pośrednie, na przykład biały osad pod korkiem wlewu oleju. Jeśli nieszczelność głowicy jest konsekwencją za mocno wyrobionych zaworów, można je przeszlifować, ewentualnie pospawać. Naprawa prowadnic zaworowych i uszczelniaczy jest nieopłacalna, dlatego zamiast regeneracji te części po prostu wymienia się na nowe. Po każdej naprawie głowicy należy sprawdzić, czy odzyskała ona swoją szczelność. Głowice żeliwne naprawia się inaczej.

Nie testuje się ich za pomocą wody, ale wstawia do specjalnego pieca. Dzięki temu, że głowica się mocno nagrzewa, jej uszkodzenia są lepiej widoczne. Pęknięcia żeliwnej głowicy spawa się elektrodą żeliwną, potem szlifuje się całą powierzchnię. Na sam koniec przeprowadza się kontrolę płaszcza wodnego, taką samą, jak przy głowicach aluminiowych. Przy starych głowicach silników wysokoprężnych głównym problemem są gniazda zaworów, których nie da się wymienić – wtedy ubytki żeliwa uzupełnia się za pomocą grubej elektrody.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Druga generacja najmniejszego modelu Mercedesa znacząco przewyższa swojego poprzednika, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa jazdy i standardu wykończenia kabiny.

Druga generacja zadebiutowała na rynku w 2004 roku. Do wyboru była wersja trzy- oraz pięciodrzwiowa. Ta pierwsza pod względem gabarytów była taka sama jak wersja pięciodrzwiowa, ale miała inną stylizację, dłuższe drzwi przednie i fotele… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, motoryzacyjne, porady motoryzacyjne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *