Gdzie najlepiej jest kupić używane auto?

W ostatnich latach w Polsce bardzo wzrosła sprzedaż pojazdów samochodowych, zarówno nowych, jak i używanych. Tych drugich sprzedaje się u nas w kraju znacznie więcej. Powodem takiego stanu rzeczy najczęściej bywa brak odpowiedniej ilości gotówki, która jest potrzebna na zakup nowego samochodu. Z tego też względu większość Polaków decyduje się na zakup używanego auta.

Kiedy kupujemy nowy samochód to swoje kroki kierujemy do salonu samochodowego. Jeszcze lepiej, jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretną markę, to wtedy zdecydowanie udajemy się do jednego konkretnego, może dwóch salonów, celem jedynie porównania cen i sprawdzenia który z nich ma dla nas ciekawszą ofertę i jest bardziej „zmotywowany” do sprzedaży:-). Należy bowiem pamiętać, że często ceny mogą być różne, i podobne modele mogą być sprzedawane w jednym salonie po cenie promocyjnej, a w drugim nie itp.

Powróćmy jednak do aut używanych. Tutaj sprawa nie jest już taka prosta, bowiem w zależności od miejsca zakupu, czasu w jakim kupujemy, ceny mogą być bardziej zróżnicowane. Mogą tez oczywiście zależeć i naturalnie zależą od marki pojazdu, modelu, stanu technicznego, od tego czy sprzedawcą jest właściciel, czy też pośrednik oraz od innych czynników.

Często zadajemy sobie pytanie, gdzie najlepiej jest kupić używane auto? Czy ma to być komis samochodowy, giełda, dealer, ogłoszenie w prasie, w Internecie? Możliwości jest wiele, ale która z nich jest najlepsza? Nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, bowiem nie ma idealnego miejsca. Każde z wyżej wymienionych ma swoje plusy i minusy.

Internet jest bardzo wygodnym miejscem na szybkie wyszukanie ofert i ich porównanie, chociażby pod względem ceny. Jednak fizycznie auta nie widzimy, w zasadzie nie ma możliwości jego sprawdzenia, tak jak wygląda to w przypadku komisu, dealera, czy giełdy. Ba, w tych miejscach można się takim autem przejechać, aby sprawdzić jak jedzie i czy oby na pewno wszystko jest z nim ok. Można się też umówić z takim sprzedającym od razu na jazdę do mechanika lub zabrać jakiegoś zaprzyjaźnionego mechanika ze sobą. Dodatkowo np. u takiego dealera można zawsze liczyć na (czasem nawet) fachową pomoc sprzedawcy i wyjaśnienie intrygujących spraw.  

Komis – tutaj zdania są bardzo podzielone, jednak większość osób nie preferuje kupna w komisie. Niekiedy bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że pojazdy sprzedawane w tym miejscu posiadają zaniżony przebieg w stosunku do rzeczywistego, bądź niekiedy zdarza się, że brakuje jakichś dokumentów. W komisie często tez nie ma możliwości dokładnego sprawdzenia samochodu. Możemy go oczywiście odpalić ale co dalej. Jest oczywiście część komisów, która nie robi problemów z oględzinami auta, można się z nimi nawet umówić w zaprzyjaźnionym warsztacie czy pojechać na tzw. kanał ale większość z komisów woli jednak klienta, który przychodzi i kupuje a nie marudzi i sprawdza.  Jeżeli jednak wybieramy zakup w komisie, to może warto jest skorzystać z oferty jaką mają do zaoferowania sieci komisów, które działają pod jednym szyldem i przeważnie są autoryzowane (mogą też czasem dawać gwarancję na swoje auta)?

Jak jest z dealerami aut, którzy zwykle mają w swojej ofercie samochody używane? Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup konkretnej marki, to na pewno warto udać się na takie zakupy do dealera, u którego ceny wcale nie muszą być wyższe niż w komisie, a jest prawdopodobieństwo, że kupimy pojazd w lepszej trochę kondycji (jako, że klienci dealerów często kupując nowe auto zostawiają swój używany samochód w rozliczeniu). Oczywiście nie jest to regułą i u dealerów samochodowych też zdarzają się różne kwiatki więc tu rada jest taka, żeby w każdym z tych przypadków kierować się raczej zasadą umiarkowanego zaufania i sprawdzać przez niezależne osoby samochody, którymi się interesujemy.

Ostateczny wybór miejsca kupna pojazdu samochodowego pozostaje w gestii zainteresowanych. A to niestety oznacza, że każdy musi sam rozważyć wszystkie za i przeciw. Z tego miejsca życzę więc Państwu jak najmniej rozterek związanych z wyborem kupowanego auta i … samych udanych zakupów!

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii motoryzacyjne, samochody używane i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *