CNG w Polsce

CNG to sprężony gaz ziemny, pochodzący z kopalin albo źródeł odnawialnych. Tym różni się od LPG, który jest pozyskiwany wyłącznie z ropy naftowej. CNG jest bardzo popularnym paliwem w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, w Polsce jednak widać trend odwrotny – ubywa stacji tankowania CNG, a co za tym idzie, również samochodów z taką instalacją.

paliwo_cng_bigW chwili obecnej miejsc, w których można zatankować CNG, jest w całej Polsce raptem 28. W Niemczech – około 900. Do rozwoju sieci CNG miała się przyczynić zerowa stawka akcyzowa, ale nie przyniosło to pożądanego efektu. Teraz, gdy CNG zdrożeje, rozwoju infrastruktury tym bardziej nie ma się co spodziewać. To niezbyt dobra wiadomość dla kierowców, bo pod wieloma względami CNG jest lepsze od popularnego LPG.

Przede wszystkim, CNG ma wyższą liczbę oktanową, co przekłada się na wydajniejsze spalanie oraz lepszą ochroną samochodu. Inaczej niż LPG, gaz ziemny nie niszczy ścianek cylindra, dzięki czemu silnik dłużej zachowuje dobrą kondycję. Olej można wymieniać w takich samych odstępach czasu, jak przy samochodach zasilanych benzyną, do tego temperatura zapłonu CNG jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku benzyny czy LPG, a to czyni gaz ziemny znacznie bezpieczniejszym paliwem.

CNG jest lżejszy od powietrza, zatem kiedy instalacja się rozszczelni, gaz ziemny od razu się ulotni – LPG w takiej sytuacji wycieka, co może grozić wybuchem. Gaz ziemny jest również bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego, bo nie posiada w swoim składzie groźnych cząstek stałych. Oczywiście CNG nie ma samych zalet. Najpoważniejszą wadą tego gazu jest jego wysoka cena. Kierowcy przerzucili się na LPG głównie z powodów ekonomicznych, CNG takiego argumentu nie daje. Instalacja CNG może kosztować około 6 tysięcy złotych, czyli prawie dwa razy więcej niż instalacja LPG.

Wysoka cena instalacji to zasługa kosztownych zbiorników, w których przechowywany jest sprężony gaz (około 200-250 atmosfer). W zbiornikach musi panować tak wysokie ciśnienie, w przeciwnym razie tankowanie paliwa trwałoby bardzo długo. Niestety, zbiorniki na gaz ziemny mają małą pojemność, co na pewno jest uciążliwe dla kierowców. W jednym aucie trzeba ich zamontować kilka, a to uszczupla pojemność bagażnika i zwiększa masę samochodu o ponad sto kilogramów. Alternatywą dla ciężkich i dużych zbiorników są zbiorniki z kompozytów, ale ich ceny zaczynają się od czterech tysięcy złotych.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, motoryzacyjne, porady motoryzacyjne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *