Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – CEPiK

CEPiK (Centralne Ewidencja Pojazdów i Kierowców) jest istotnym elementem rządowego programu zwalczania przestępczości. Głównym jego celem jest zarówno ochrona interesów państwa, jak i obywateli w jednym konkretnym zakresie: bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa właścicieli pojazdów. A po co konkretnie system ten jest wdrażany? Zadaniem systemu CEPiK jest zebranie wszystkich informacji o pojazdach i ich właścicielach w jednym miejscu, ponieważ do tej pory dane te były rozproszone.

Nie trzeba dodawać, że CEPiK jest systemem elektronicznym, który w prosty sposób wprowadza nowe informacje i weryfikuje istniejące dane na temat pojazdu i właściciela.

W jaki sposób system CEPiK może być pomocny dla nas wszystkich kierowców i właścicieli aut? System powinien sprawdzić się na przykład w sytuacjach, kiedy kierowca nie ma przy sobie dokumentów, a docelowo powinien nawet sprawić, że żadnych dokumentów, prócz dokumentu stwierdzającego tożsamość, kierowca nie będzie musiał wozić ze sobą. Identyfikacja prawa do poruszania się w ruchu drogowym będzie odbywała się za pomocą dowodu osobistego. Za jego pomocą policjant lub inny przedstawiciel służb użytkujących system będzie mógł sprawdzić jakie uprawnienia posiadł sprawdzany przez nich kierowca. Będzie można również sprawdzić historie danego samochodu, jego kolejnych właścicieli i to czy nie został gdzieś zagubiony… Wydaje się, że taka baza danych to naprawdę świetne narzędzie dla naszych władz i aż dziwne, że system taki jeszcze nie powstał w naszym kraju – w końcu jego założenia to nie jest jakaś wielka rewolucja tylko proste usprawnienie pracy np. policji.

Warto tu też dodać, że taka baza danych to świetny kąsek dla różnego rodzaju złodziei i kombinatorów, dlatego dostęp do niej będzie bardzo limitowany – do danych będą miały dostęp głównie służby typu: policja, Żandarmeria Wojskowa, Inspekcja Ruchu Drogowego, ABW, czy CBA i inne tego typu instytucje, które pilnują porządku prawnego w państwie.

Oczywiście, dostęp do części informacji ma być dostępny również dla osób, które zamierzają kupić samochód i dzięki CEPiK będą miały możliwość sprawdzenia wszystkich danych o pojeździe, a także podstawowe dane o właścicielu.

Warto chyba trzymać kciuki za wszystkich, którzy pracują nad ustawą regulującą działanie CEPiK. Wydaje się, że system może się nam przysłużyć a nie być tylko dodatkowym narzędziem w policyjnym Państwie więc… czekamy na jego wprowadzenie:-)

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Głowice samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia i nie ma różnicy czy są to elementy starej produkcji, z żeliwa, czy nowoczesne głowice z aluminium. Największym zagrożeniem dla wszystkich typów głowic są nagłe zmiany temperatur.

Głowicę można uszkodzić na przykład podczas uruchamiania samochodu, który stał przez całą noc na dużym… Czytaj dalej

Pierwsza generacja Thalii liczy sobie już prawie 15 lat. Samochód był praktyczny i niezbyt drogi, ale odstraszał mało atrakcyjną karoserią. Kolejne wersje tego modelu prezentowały się znacznie lepiej, chociaż na tle swojej konkurencji nadal wypadają słabo.

W Renault Thalia zastosowano wiele rozwiązań znanych z mniejszych modeli tej marki. Wykorzystano tą samą… Czytaj dalej

Trzecia generacja Scirocco zadebiutowała w 2008 roku. Mimo „zaawansowanego” wieku Scirocco nadal wygląda bardzo świeżo i drapieżnie, wyróżniając się między innymi masywnymi zderzakami, felgami i układem wydechowym umiejscowionym po obu stronach zderzaka.

W Scirocco R umieszczono jednostkę 2.0 TSI, która generuje 265 KM i 350 Nm. Takie same silniki można spotkać w… Czytaj dalej | 1 Comment

W polskim prawie drogowym nie ma jasno określonych dat wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie. Powszechnie jednak uważa się, że na zimowkach należy jeździć pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych a Wielkanocą.

W tym roku nadejście zimy trochę się opóźnia i założenie zimowek pierwszego listopada trochę mija się z celem. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej… Czytaj dalej

Toledo jest w ofercie Seata od 1991 roku. Jest to sporych rozmiarów liftback budowany na płycie podłogowej Volkswagena Golfa II. Przez pierwszą dekadę istnienia Toledo przekonywało do siebie głównie niską ceną, dopiero w 1999 roku pojawiła się nowa wersja tego modelu o znacznie ładniejszej sylwetce niż dotychczas.

Najnowsza generacja Toledo jest czwartą z kolei… Czytaj dalej

Chevrolet Trax to mały crossover, przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Trax wyróżnia się modną stylizacją i jeśli nie będzie się go zmuszać do ciężkiej pracy, z pewnością będzie dobrze służył swojemu właścicielowi.

Debiut Traxa przypada na 2007 rok, a do sprzedaży model trafił pięć lat później. Konstrukcja tego Chevroleta opiera się na platformie… Czytaj dalej

Zimą, kiedy temperatury spadają dużo poniżej zera, olej może zgęstnieć na tyle, że nie udaje się uruchomić silnika. Przy każdej próbie zacierają się tłoki w cylindrach, a to prowadzi do jednego – generalnego remontu silnika.

Uszkodzenia cylindrów są trwałe, można je uratować tylko dzięki fachowej regeneracji. Polega ona na tym, że wnętrze wytartego cylindra… Czytaj dalej | 1 Comment

Zamek samochodowy, zwłaszcza zimą, potrafi sprawić bardzo niemiłą niespodziankę i bardzo często dzieje się tak z winy samego kierowcy.

Zamkom w swoich samochodach kierowcy poświęcają bardzo mało czasu albo nie interesują się nimi w ogóle, a ich stan również ma wpływ na wygodną eksploatację pojazdu. Niezależnie od tego, jaki zamek zamontowano w… Czytaj dalej

Francuskie samochody nie mają najlepszej opinii, ale jeśli chodzi o małe modele, to Peugeot naprawdę ma się czym pochwalić. W 2006 roku francuska marka wypuściła model 207.

Miał to być następca modelu 206, krytykowanego za sporą awaryjność. Początkowo oferta ograniczała się do dwóch hatchbacków, 3- i 5-drzwiowych. Rok później dołączył do… Czytaj dalej

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni zmieniać nie tylko opony, ale również felgi. Najczęstszym wyborem polskich kierowców są felgi stalowe, bo kosztują mniej od aluminiowych, a zapewniają praktycznie taki sam poziom bezpieczeństwa.

Felgi ze stali nie wyglądają jednak tak efektownie jak felgi z aluminium, wymagają za to regularnej kontroli stanu… Czytaj dalej

Ten wpis został opublikowany w kategorii motoryzacyjne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – CEPiK

  1. Pingback: Suzuki Grand Vitara | Samochody używane - o autach używanych, opinie, porady, testy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *